ak. mal. Zdeněk Petr

foto Zdeněk Petrak. mal Zdeněk PETR, narozen 24.11.1957 v Liberci

Studium

1972 – 1976 Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod (obor hutní tvarování skla, prof. ak. soch. P. Ježek)
1983 – 1987 Vysoká škola uměleckoprůmyslová Praha, atelier sklářského výtvarnictví, prof. Stanislav Libenský
1987 – 1988 University of industrial arts Helsinky, Finsko, atelier skla a keramiky, prof. Tapio Yli-Viikari
1989 – 1990 VŠUP Praha, atelier sklářského výtvarnictví, prof. Vl. Kopecký, cena rektora za studium

Zaměstnání

Skloexport a.s., propagační odd.
Crystalex ob., podnik, výtvarník
SKLO PETR s.r.o., majitel, jednatel

Ocenění

Nejlepší výrobek oboru – Hutní vázy z olovnatého skla 1988
Nejlepší výrobek ministerstva průmyslu ČSR – Broušený kombinovaný soubor z olovnatého skla 1988
Grand Prix mezinárodní veletrh Glass a Ceramic Praha 1998 – Kolekce hutního skla
Nominace Design centra České republiky výrobku KLÍN do soutěže Dobrý design 99.
Nominace Design centra České republiky kolekce MARS do soutěže Dobrý design 2000.
Zlatý krystal mezinárodního veletrhu SiBo 2001 – kolekce hutního skla Vulkán. Nominace Design centra České republiky do soutěže Vynikající design roku 2002- mísy 9814/20.

Zastoupení:

Severočeské muzeum v Liberci
Finnisch glass muzeum Riihimaki
Soukromé sbírky USA, Německo, Japonsko

Po ukončení studia na VŠUP Praha zaměstnán na volné noze, spolupráce s architekty a vývoj prostorových dekorů tištěných sítotiskem na ploché sklo, počítačová lineární grafika, lepená tištěná trojskla do architektury, grant SČVU.
V roce 1993 zakládá firmu Galerie SKLO PETR otevírá firemní obchod se sklem U Lužického semináře 7, Praha 1, spolupráce se sklářskou hutí Beránek s.r.o. Škrdlovice. V témže roce otvírá specializovanou sklářskou galerii ve Zlaté uličce Pražského Hradu – Hladomorně, kde se pořádají autorské výstavy uměleckého skla a designu, grant SČVU. V roce 1997 podepisuje smlouvu o spolupráci se Střední umělecko-průmyslovou školou sklářskou v Železném Brodě o využívání a provozu školní hutě a o propagaci školy samotné.

Od začátku roku 1997 zde vyrábí s 8 zaměstnanci (všichni absolventi sklářské školy) sklo převážně vlastních návrhů pro své obchody a galerie. Navazují se kontakty s dalšími sklářskými výtvarníky, řemeslníky a obchodními partnery. Spolupráce s firmou TGK Skalice u Nového Boru, při tavení skla novými progresivními technologiemi, specielní skla. Postupně se vytváří sortiment výrobků a osobitý charakter výroby. V roce 2000 otevírá další sklářskou huť v Praze 1, ve které se snaží ukázat sklářskou výrobu široké veřejnosti prostřednictvím možných exkurzí. SKLO PETR s.r.o. se zúčastňuje domácích a v zastoupení i zahraničních výstav a veletrhů a rozvíjí exportní činnost (USA, Japonsko, Čína, Singapur).

Pro presentaci výtvarných výrobků a firmy samotné je používáno slovní logo Galerie SKLO PETR a dále se používá výrobní registrovaná značka IRIS. Firemní barva je modrá a modro zlatá.

V současné době sklářský podnikatel a designér Zdeněk Petr, pro svou firmu SKLO PETR s.r.o., která se zabývá výrobou hutního ručně tvarovaného a foukaného skla, připravuje vlastní sklárnu v Jesenném – Bohuňovsku, kde s využitím obnovitelných zdrojů energie vodní elektrárny, hodlá kromě vlastní výroby, pořádat i letní uměleckou školu pro foukané a stavované sklo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.